מקומות חובה בברלין

חומת ברלין

בין השנים 1961-1989 חצתה את העיר לשני חלקים- ברלין המזרחית שבה שלטו הסובייטים וברלין המערבית שהייתה בשליטת בעלות הברית ( ארה"ב, בריטניה וצרפת). אורכה מנה כ150 ק"מ ולא אפשר לאזרחי העיר לחצות מקצה אחד לשני של העיר. במהלך השנים הנ"ל היו ניסיונות רבים (לרוב מהצד המזרחי) לחצות את החומה אך ללא הועיל לאור העובדה שהסובייטים היבטחו את החומה היטב, והשתמשו בנשק חם בכל אחד מנסיונות הבריחה. אם נפילת המשטר הקומוניסטי בשנת 1989 נפלה גם החומה, וברלין חזרה להיות בירת גרמניה. חלק קטן מאוד נשמר מהחומה ומשמש היום כאתר הנצחה לאחר הרס החומה על ידי ההמון הזועם. אחד החלקים שאנו ממליצים לבקר נמצא ליד תחנת הרכבת Ostbahnhof, שם תראו שהחומה מכוסה בציורים וגרפיטי של אמנים כאשר רובם מדברים על שלום. אחד הציורים היותר בולטים על החומה הוא ציור של דגל ישראל על דגל גרמניה.
כתובת: Bernauer Str. 111, 13355 Berlin

אנדרטת השואה

אתר הנצחה לזכר יהודי אירופה – אתר ההנצחה נחנך ב10 למאי 2005 ותוכנן על ידי האדריכל פיטר אייזמן. הוא הוקם בצד המזרחי של ברלין מול ביניין השגרירות האמריקאית ומגדלי עסקים רבים. האנדרטה כוללת 2,711 קוביות בטון שמשתרעות על שטח של 19,000 מ"ר. במקום תוכלו למצוא תערוכה בנושא השואה ומרכז מידע שכולל את כל שמות הנספים בשואה.
כתובת:Cora-Berliner-Straße 1, 10117 Berlin

שער ברנדנבורג

שער ברנדנבורג (שער הניצחון)- אחד הסמלים החשובים של גרמניה, הוקם בשנת 1788 על ידי פרידריך ויליהם השני, מלך פרוסיה כסמל לשלום. השער נמצא בכיכר פריז, והיום זה אחד המקומות היותר מתויירים בברלין. בחלקו העליון תוכלו לראות מרכבה שמובלת ע"י 4 סוסים שבה נמצאת אלת הניצחון ויקטוריה המחזיקה בידה ענף זית. המרכבה נבזזה על ידי נפוליאון בשנת 1806 ונלקחה לפריז, שם הוחלף ענף הזית לצלב מברזל. בשנת 1814 הוחזרה המרכבה לגרמנים. לאחר מלחמת העולם השניה, עם בניית חומת ברלין, אזור השער נהפך לשטח סגור והמעבר בו נאסר. היחידים שיכלו להתקרב לשער היו החיילים המזרח גרמניים. ב22 בדצמבר, שנת 1989 לאחר נפילת חומת ברלין, נפתחו השערים לתושבי העיר לאחר 28 שנים שהמקום היה סגור.

בניין הרייכסטג

הבניין נוסד במאה ה-19 לאיחוד כל נציגי הנסיכויות הגרמניות. היום יושב בבניין הפרלמנט הגרמני, הבונדסטאג. בניין הרייכסטאג ממוקם במרכז העיר ברלין בקרבה לשער הניצחון. בשנת 1933, כשבוע לפני הבחירות, הוצת הבניין על ידי אלמוני והנאצים האשימו את הקומוניסטים בהצתה. לאור המצב, הוציא היטלר חוקים אנטי דמוקרטיים בעזרת הנשיא הינגנבורג כמו "צו נגד מעשי אלימות קומוניסטים המסכנים את המדינה" ובכל עזר לעצמו לזכות בבחירות.

מוזמנים להוסיף בתגובות אתרים חשובים לביקור בברלין