תחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית בברצלונה היא עניין כל כך קל. באמצעות שפע אמצעי תחבורה תוכלו להתמצא בקלות ולהגיע לכל נקודה בעיר, מבלי להוציא הרבה כסף, בין אם זה באמצעות קווי המטרו התת קרקעיים ובין אם זה באמצעות האוטובוסים המשרתים את העיר. לצורך התמצאות קלה בעיר אספנו עבורכם את האופציות שאיתן תוכלו להתנייד בנוחות בעיר.

התחבורה הציבורית בברצלונה היא נוחה ונגישה ובעזרתה ניתן להגיע לכל מקום בעיר. המטרו מחולק לפי קווים, לכל קו צבע משלו ובנוסף לאוטובוסים הרגילים ישנם קווי לילה מאוד נוחים למקרה שהחלטתם לצאת לבילוי ורציתם לחזור מאוחר. רק שימו לב למשהו חשוב, מכונות שמוכרות את הכרטיסים לנסיעה אינן מקבלות שטרות מעל 20 אירו.

כרטיסי נסיעה

במטרו של ברצלונה ניתן ואף מומלץ לרכוש כרטיסייה שנקראת T-10"", מחירה 9.95 אירו והיא תקפה לעשר נסיעות, אשר כל נסיעה בודדת עולה 2.15 אירו. הכרטיסייה ניתנת להעברה מאחד לשני וניתן להמשיך לנסוע אחרי שהעברתם את הכרטיסייה בתחבורה הציבורית במשך שעה ורבע (במקרה שעליתם על מטרו תוכלו להמשיך לנסוע באוטובוס בתנאי שלא עברה שעה ורבע לאחר השימוש בכרטיסייה). חשוב לדעת, המטרו הוא אזור שפחות נגיש לנכים, מוגבלים ובעלי עגלות ילדים ולשם כך מיועדת רשת הרכבות החשמליות של ברצלונה.

קיים כרטיס נסיעה חופשי (לכל אמצעי התחבורה הציבורית בעיר) לפי ימים, כשהמחיר הוא 14 אירו ליומיים, 20.5 אירו לשלושה ימים וכך זה ממשיך.

הגעה משדה התעופה לעיר

שדה התעופה של ברצלונה, דל פראט (Aeroport del Prat), נמצא 12 ק"מ מהעיר. הטיסות מישראל נוחתות בטרמינל T1 וטיסות פנימיות נוחתות בדרך כלל ב-T2. ניתן להגיע למרכז העיר גם באמצעות מוניות ושאטלים(הסעה עם אנשים נוספים), אך מדובר על הוצאה של כ-20 אירו לשאטל או כ-35 אירו למונית ספיישל, אך לעתים זו הדרך הנוחה ביותר למי שמגיע בפעם הראשונה לעיר ועדיין לא מעוניין לאתגר את עצמו בנסיעות.

יציאה משדה התעופה ונסיעה את השדה בחזרה- מומלץ להשתמש בשירותי האירובס (AeroBus), בקו A1, שהוא אוטובוס מהיר ויעיל עם שלוש תחנות עצירה בברצלונה: כיכר קטלוניה, Plaça Universitat וכיכר אספניה. זמן הנסיעה הוא כ-45 דקות. האוטובוס יוצא בתדירות של בין 5-10 דקות ומחירו 5.90 אירו (10.20 אירו לנסיעה של הלוך-חזור). הנסיעה לכיכר קטלוניה לוקחת בערך חצי שעה ומשם תצטרכו להגיע בצורה עצמאית או באמצעות המטרו. תחנת האוטובוס נמצאת ליד כל טרמינל. תדירות: מ-06:00 ועד חצות בכל יום. ניתן לרכוש כרטיס אצל הנהג -אך חשוב לשלם בכסף מזומן ולא להשתמש בשטרות גדולים. ואם יש בבעלותכם רק שטרות גדולים, מומלץ לרכוש כרטיס במכונות האוטומטיות.

שימו לב שבכיוון ההפוך – ממרכז העיר לשדה התעופה, חשוב לוודא שמדובר בקו שנוסע לטרמינל שממנו אתם ממריאים (T1). הקו הראשון יוצא ב-5:30 בבוקר. האוטובוס יוצא מתחנת Avenida Paral.lel ליד כיכר קטלוניה.

ניתן להגיע לעיר גם באמצעות קו אוטובוס מספר 46, שיוצא מהקומה התחתונה, הוא פחות מומלץ כי הנסיעה שלו ארוכה יותר. התחנה שלו ממוקמת מאחורי התחנה של אירובוס ומחירו הוא שני אירו והוא מגיע לכיכר אספניה, אך לא מגיע למקום מרכזי יותר בעיר. קו נוסף פועל בשעות הלילה בלבד הוא N17, שפועל החל מ-22:00 ועד 4:55 לפנות בוקר מטרמינל 1 בעלות של שני אירו או כרטיס T10.

אם אתם צריכים להגיע לעיר בשעות הלילה, כשהאירובוס אינו פועל – תוכלו לקחת את קו N17 מהשדה לעיר או להיפך, מחירו זהה לנסיעה בודדת בתוך העיר והוא עולה בערך 2.15 אירו ומשך הנסיעה שלו הוא כשעה.

רכבת: חברת הרכבות RENFE מפעילה גם רכבת מברצלונה לשדה התעופה ולכיוון ההפוך.

לכוון שדה התעופה מתחנת Sants או Passeig de Gràcia מ-06:00 עד 22:00. ומשדה התעופה לעיר, מ-06:00 עד 22:30 בכל 30 דקות בעלות 2.5 אירו. ישנה מנהרה עילית מחברת בין שדה התעופה למסוף הרכבת. הרכבת מפלאסה קטלוניה יוצאת מרציף מספר 2 ויש לשים לב להודעות במערכת הכריזה לגבי יעד הרכבת L'Aeroport. הרכבת אינה מגיעה לטרמינל 1 ולכן יש לקחת שאטל לאחר ההגעה כדי להגיע לטרמינל 1.

מטרו

מטרו – החל מפברואר 2017 התחיל לפעול קו שנקרא L9 SUD בצבע כתום שעובר בטרמינל 1 ובטרמינל 2 ישירות לתחנת Zona Universitària ומשם תוכלו לקחת את אחד משני הקווים L1 האדום ו-L3 הירוק, שבעזרתם אפשר להגיע למרכז העיר. תדירות הקו היא כל 7 דקות. עלות נסיעה בודדת באמצעות כרטיס מנמל התעופה 'הלוך-חזור' היא 4.50 אירו.

תחבורה בברצלונה – אוטובוסים וחשמלית

את מפת קווי האוטובוסים אפשר להשיג באינפורמשיין סנטר (מרכז המידע), שנמצא בתחנת המטרו Universitat. אפשר להגיע לשם עם קווי המטרו L1 (האדום) ו-L2 (הסגול). רוב האוטובוסים הפועלים במרכז העיר הם אלה האדומים של חברת TMB אותה חברה המפעילה את המטרו. בדרך כלל, אוטובוסים אלה פועלים בין 05:30 ל- 22:30 או בקווים מסוימים עד 23:00. האוטובוסים מרווחים ונוחים והתשלום בהם מתבצע ישירות לנהג או באמצעות כרטיס משולב לכל אמצעי התחבורה אותו מחתימים במתקן מיוחד המוצמד לאחד העמודים ברכב. אוטובוסים כחולים: Tomb Bus (מסומן גם כ-T1) נוסע מפלאסה קטלוניה עד פלאסה פיוס ה-12 וחולף בשדרת הדיאגונל ובאזור האוניברסיטה ומגיע לשכונות שאליהן לא מגיע המטרו. האוטובוסים הצהובים הם לרוב אלו הפועלים בלילה והאוטובוסים הלבנים נוסעים לאזורים מרוחקים יותר מהאזורים התיירותיים.

האוטובוס של התיירים (Bus Turistic) מרווח בעל סיפון עליון פתוח (לא מומלץ במיוחד בימי החורף). יוצא מפלאסה קטלוניה ונוסע בשני מסלולים, דרומי וצפוני. המסלול הדרומי חולף דרך לה פדררה (קאסה מילה), תחנת הרכבת סאנטס, מונטז'ואיק, שדרת הדיאגונל, המתחם האולימפי, עמוד קולון והרמבלס וממשיך לעבר הכפר האולימפי והנמל הישן. ואילו המסלול הצפוני חולף דרך לה פדררה (קאסה מילה), כנסיית המשפחה הקדושה (סגראדה פאמיליה) ופארק גואל, בתחנת המוצא של החשמלית הכחולה העולה לטיבידאבו, מנזר פדראלבס, מועדון הכדורגל של ברצלונה.

שעות פעילות: 09:00 עד 19:48 – תדירות: בין 10 ל-30 דקות. הדרכה במסלולים של קו זה מתקיימת באנגלית, צרפתית, ספרדית וקטלונית.

כרטיסים עולים 27 אירו ליום ו-35 אירו ליומיים ואותם ניתן לרכוש בלשכות התיירות או באוטובוס עצמו.

אוטובוס לילה: עוד לפני סיום שירות המטרו או האוטובוסים מתחיל שירות הלילה של האוטובוסים הצהובים. אוטובוסים אלו מסומנים באות N שאחריה מופיע מספר הקו. האוטובוסים יוצאים בדרך כלל מפלאסה קטלוניה ומגיעים לכל קצוות העיר. שעות פעילות הן: 22:30 עד 04:30 או 05:00 כלומר, תלוי מתי מתחילה התחבורה הרגילה באותו אזור. האוטובוסים יוצאים כל חצי שעה.

חשמלית (טראם): ישנם שישה קווים שונים שמרשתים את מערכת החשמליות של ברצלונה ומאפשרים נסיעה ברחבי העיר למגוון מקומות. העלות זהה לשאר אמצעי התחבורה וכלולה גם בכרטיסי הנסיעות היומיים. היתרון הגדול של החשמליות היא שהן מאפשרות נסיעה לנכים ולבעלי מוגבלויות וכן נוחות למי שמטייל עם עגלות ילדים וילדים קטנים. כמובן שכך מתאפשר לכם לנסוע ברחבי העיר וממש לראות את העיר ולא להיות מתחת לאדמה. מובן מאליו שהחשמליות הן איטיות יותר ופחות רווחות באזורים התיירותיים יותר שבעיר. קווי החשמלית: www.tram.cat

רכבת תחתית ויציאה מחוץ לעיר

בתוך העיר: הרכבת התחתית של ברצלונה היא התחבורה הנוחה ביותר להתניידות בעיר. התחנות של המטרו ממוקמות בכל מקום מרכזי בעיר ומתפצלות לשלושה קווים מרכזיים המקיפים את העיר ועוברים במקומות החשובים בה. תוכלו לקבל מפה בבית המלון או בכל משרד תיירות ולתכנן בקלות את הנסיעה שלכם בהתאם למפות קווי המטרו. ברכבת עצמה מכריזים על התחנה וכן כתוב באנגלית השם של התחנה- בנוסך לכך, יש תאורה מיוחדת המסמנת את התחנות השונות לאורך המסלול בתוך קרון הרכבת עצמה. בברצלונה יש שמונה קווי מטרו, אך חמישה מהם הם הרלוונטיים יותר לתיירים. הירוק, הסגול, הצהוב והאדום הם המרכזיים שבהם. חשוב לדעת כי המטרו אינו נוח להורים עם ילדים ועגלות וכמו כן- רוב התחנות של המטרו אינן מצויידות במעליות, אלא בכמות מדרגות גדולה שיש לעלות ולרדת.

רכישת כרטיסי נסיעה בברצלונה

כרטיסי נסיעה: כשאתם מול המכונה האוטומטית, דבר ראשון, העבירו את השפה לאנגלית (אלא אם אתם דוברים ספרדית או שפה אחרת המופיעה על המסך). ושימו לב לסוגי הכרטיסים: יש כרטיס רגיל לנסיעה אחת העולה 2 אירו. הכרטיס המומלץ ביותר למטיילים מספר ימים בברצלונה הוא כרטיס T10, זהו כרטיס קבוצתי ל-10 נסיעות. מה פירוש קבוצתי? שמשתמשים בו זה אחר זה מספר נוסעים עד גמר 10 נסיעות. עלות הכרטיס (אזור 1) 9.25 אירו, כלומר הנחה של 50% לכל נסיעה.

שלא תטעו ותרכשו את ה-T50, זהו כרטיס אישי ל-50 נסיעות במהלך חודש. אבל הדגש הוא על אישי ועל כן רק אחד יכול להשתמש בו. ישנם גם כרטיסים יומיים או של מספר ימים, אך שימו לב, גם הם אישיים. לתיירים המגיעים למספר ימים הכרטיס הטוב ביותר הוא T10, אלא אם כן אתם מתכננים שלא ללכת ברגל בכלל, אלא לנסוע בין אתר לאתר בתחתית. את הכרטיסים ניתן לרכוש במכונות האוטומטיות או אצל הנציגים בתחנה. יש להעביר את הכרטיס כשעוברים וכשיוצאים מן התחנה. לעיתים תוכלו לערוך מספר נסיעות שונות באמצעות החלפת רכבת, ובהתאם ליעד שאליו אתם מעוניינים להגיע. חשוב מאוד לא לעלות לתחבורה הציבורית ללא כרטיס, כי אחרת מסתכנים בקנס.

מבחינת ביטחון אישי, כמובן שיש לשים לב לאנשים חשודים בשעות הלילה, בעיקר בתחנות עצמן, אך אין סיבה לא לנסוע ברכבות, הן מלאות תיירים ואנשים מקומיים וגם שוטרים השומרים על הסדר. שעות הפעילות של המטרו הינן החל מהשעות המוקדמות בבוקר ועד חצות, רכבת מגיעה אחת למספר דקות כמו בשאר ממדינות אירופה, בתחנות הרלוונטיות יהיה מסוף שיראה מתי מגיעה הרכבת הבאה.

יציאה מחוץ לברצלונה

יציאה מהעיר: ישנה חברת רכבות ספרדית שנקראת RENFE המפעילה מספר רב של רכבות אל מחוץ לברצלונה. התחנות של החברה הנמצאות במרכז העיר הן בפלאסה קטלוניה, בתחנת הרכבת Sants ובפסאו דה גרסייה. ישנן תחנות בהן חולפות רכבות RENFE והן מרוחקות מעט יותר מן המרכז: Arc de Triomf, Clot, Fabra i Puig ו- Cornellà. ברכבת קרונות של מחלקה ראשונה ושניה ובחלק מהקווים גם שירותי מסעדה ומזנון. כמובן שבכל רכבת יש תאי שירותים. ניתן להגיע מברצלונה לכל ערי ספרד הקרובות והרחוקות וכמו-כן ניתן להתחבר אל רכבות המובילות לצרפת. למעוניינים לצאת לחירונה ופיגארס או למונסאטאט, מומלץ לברר יום קודם במודיעין של תחנת Sants על נהסיעה ולקחת דף מידע של הרכבת שנוסעת לערים הללו.

לתחנה של Sants מגיעים במטרו ירוק L3 או כחול L5 או ברכבת R1. כמו-כן עדיף לקחת את הרכבת הישירה שיוצאת מברצלונה Sants ומגיעה בשעה שהמוזיאון נפתח – יוצאת ב- 08:22, מגיעה ב-09:44. מחיר כרטיס באתם קונים בתחנה באותו היום הוא: 14.15 אירו. לאחר ביקור במוזיאון דאלי מומלץ ואף רצוי לקנות כרטיס לעיר פיגארס Figueres עלות כרטיס היא: 4.8 אירו וכרטיס חזרה מ-Figueres ל-Sants הוא: 9.9 אירו.

השכרת רכב ומוניות בברצלונה

השכרת רכב אינה מומלצת בברצלונה. התחבורה הציבורית בעיר נוחה, זולה ותעביר אתכם בקלות ממקום למקום. אך אם אתם זקוקים למונית, קחו בחשבון כי הן זולות יחסית. המוניות הרישמיות של ברצלונה הן בצבע שחור וצהוב. ואותן ניתן לעצור בהנפת אצבע-והנהגים מפעילים אוטומטית מונה.

ניתן להשיג את המוניות השחורות צהובות בשלוש דרכים:

1. לעצור אותן ברחוב כאשר אור ירוק על גג הרכב מסמן שהיא פנויה. אור זה כבה עם הפעלת המונה. כיוון שבשעות היום קשה להבחין באור הירוק הבוהק מוצב בנוסף שלט על השמשה הקדמית ברכב שעליו הכתובת פנוי (באדום) או תפוס (בירוק).

2. להמתין בתחנות מוניות הנמצאות בכל רחבי העיר ומזוהות על ידי הסימון "טקסי".

3. להזמין מונית דרך חברת מוניות, או לבקש מפקיד הקבלה במלון שיזמין אותה בעבורכם.

ישנם שלושה תעריפים הנהוגים במוניות, והנהג מפעיל את המונה לאחר הכניסה למונית. תעריף מספר אחד, הוא תעריף לילה-מהשעה עשר בלילה עד השעה שש בבוקר. תעריף יום- תעריף מספר שתיים, בין השעות שש בבוקר ועד השעה עשר בלילה ותעריף מספר שלוש מתאים לנסיעות מחוץ לאזור המטרופולין של ברצלונה. רוב הנהגים אינם דוברי אנגלית ועל כן רצוי להצטייד בכרטיס ביקור של המלון או לרשום את הכתובת המדויקת אליה אתם רוצים להגיע על מנת למנוע בעיות תקשורת בלתי רצויות ואי נעימות.